poniedziałek, 17 sierpnia 2015

Nocleg na plaży w Barcelonie


Dzisiaj znowu mam dla Was nowości z Hiszpanii. Tym razem wolne tłumaczenie (wzbogacone moimi przemyśleniami) artykułu z El País dotyczącego... nocowania (pernoctar) turystów na plaży w Barcelonie, w celu zaoszczędzenia (ahorrar) pieniędzy.

Już na samym początku artykułu trąbią nam, że taki czyn jest zabroniony! Dlatego absolutnie nie zachęcam do próbowania czegoś takiego. 

Osoby, które decydują się na taki krok mogą zostać okradzione przez kieszonkowców (carteristas). Sama znam takie przypadki z najbliższego otoczenia. Przy najmniejszej próbie zmrużenia oczu, natychmiast, nie wiadomo skąd, pojawiają się złodzieje, zabierają co tylko im wpadnie w ręce i uciekają. To już nie jest takie fajne. 

nocowanie na plaży Hiszpania, Barcelona, czy można nocować na plaży w Barcelonie, czy można nocować na plaży w Hiszpanii, namiot na plaży w Hiszpanii, spać w Barcelonie za darmo, czy jest legalne


Przy plaży znajduje się na dodatek wiele dyskotek, z których wychodzący młodzi ludzie, często pod wpływem alkoholu, hałasują, co również przeszkadza w zaśnięciu.

Służby informacyjne Barcelony informują, że nocowanie w miejscach publicznych (en los espacios públicos) jest zabronione pod karą sankcji, z której mogą się wybronić tylko osoby znajdujące się w sytuacji wykluczenia społecznego (exclusión social) (na przykład osoby bezdomne). Jednak patrole nie mają w zwyczaju podejmować działań przeciwko osobom popełniającym wykroczenie (infractores) i ograniczają się jedynie do zrobienia nocnym plażowiczom wczesnej pobudki, aby uniknąć wypadków, na przykład podobnych do tragicznego wydarzenia z 2004 roku, kiedy to na plaży w Alicante 54-letnia kobieta została zmiażdżona (aplastada) przez pojazd czyszczący (vehículo de limpieza) (rodzaj ciągnika wygładzającego piasek). Kobieta leżała na piasku, przykryta karimatą  (esterilla), a kierowca ciągnika jej nie zauważył i przejechał, na oczach jej męża i siostry. Zdarzenie miało miejsce o godzinie 7:30 rano.

Warto się zastanowić, czy podejmowanie takiego ryzyka jest opłacalne. Plaża o poranku jest pięknym miejscem, ale może warto spędzić noc w bezpieczniejszym miejscu, a wschód słońca obejrzeć wybierając się na wczesny spacer?

nocowanie na plaży Hiszpania, Barcelona, czy można nocować na plaży w Barcelonie, czy można nocować na plaży w Hiszpanii, namiot na plaży w Hiszpanii, spać w Barcelonie za darmo, czy jest legalneŹródła, z których korzystałam:
http://ccaa.elpais.com/ccaa/2015/08/13/catalunya/1439484358_489640.html?id_externo_rsoc=FB_CM
http://elpais.com/diario/2004/08/13/espana/1092348020_850215.html

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Blog o tłumaczeniach © 2012 - 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka