piątek, 6 listopada 2015

Egzamin DELE z hiszpańskiego

Czy są tutaj osoby, które szczęśliwie zdały taki egzamin? Na jakim poziomie? Niniejszy post dedykuję osobom, które jeszcze takiego egzaminu nie pisały i nie bardzo się orientują z czym to się je :) Postaram się przybliżyć trochę zasady zdawania, organizacji, ceny tegoż egzaminu.

EGZAMIN DELE


Jest to oficjalny egzamin poświadczający znajomość języka hiszpańskiego, organizowany przez Instytut Cervantesa.  Egzaminy można zdać na wszystkich poziomach językowych: A1, A2, B1, B2, C1 i C2. Skrót DELE pochodzi od hiszpańskiej nazwy: Diploma de Español como Lengua Extranjera.

CENA


Cena egzaminu jest zależna od jego poziomu i od kraju, w którym zdaje się egzamin. Podaję orientacyjne ceny z Polski i z Hiszpanii z roku 2015. Dla osób uczęszczających na kurs w Instytucie Cervantesa obowiązuje zniżka 25%, a  osoby, które w przeszłości zdawały już któryś z egzaminów DELE (niezależnie od jego poziomu), mają zniżkę w wysokości 30%. Instytut Cervantesa informuje, że w zależności od centrum egzaminacyjnego opłaty mogą się różnić.


Poziom egzaminu
Cena w Polsce
Cena w Hiszpanii
A1
359 zł
108
A2
428 zł
124 €
B1
520 zł
160 €
B2
596 zł
186 €
C1
630 zł
195 €
C2
635 zł
205 €


WYMOGI


Uwaga, nie każdy może przystąpić do egzaminu! Egzamin przeznaczony jest dla osób, które NIE pochodzą z krajów, w których językiem urzędowym jest hiszpański. Istnieją jednak wyjątki: przy spełnieniu co najmniej dwóch z poniższych wymogów jest możliwe napisanie egzaminu przez taką osobę:

 - Hiszpański nie może być pierwszym językiem, którego kandydat się nauczył.
 - Hiszpański nie jest językiem ojczystym żadnego z rodziców kandydata.
 - W szkole podstawowej ani średniej, do której uczęszczał kandydat, język hiszpański nie był językiem wykładowym
 - Kandydat nie używa języka hiszpańskiego na co dzień.


egzamin dele , egzamin oficjalny z hiszpańskiego, DELE, instytut cervantesa egzamin


STRUKTURA EGZAMINU


Egzamin składa się z 5 typów zadań badających poszczególne kompetencje językowe: 

Rozumienie ze słuchu
Rozumienie tekstu
Pisanie
Gramatyka i słownictwo
Część ustna - mówienie


Na niektórych poziomach części są połączone, w zależności od stopnia trudności. Dokładny opis i czas przeznaczony na napisanie każdej z części egzaminu znajdziecie TU, tak samo jak i liczbę punktów, jakie trzeba zdobyć na egzaminie, aby go zaliczyć. Liczba punktów konieczna do zaliczenia różni się w zależności od poziomu. Na egzaminie DELE nie ma ocen, jest tylko opis: APTO (zdany) i NO APTO (niezdany).

DELE DLA UCZNIÓW


Istnieje także specjalny egzamin dla dzieci i młodzieży - tak zwany DELE dla uczniów. Można go zdać na poziomach A1 i A2/B1. Różnią się one od "zwykłych" egzaminów doborem tematów - trudno zadawać takie same pytania osobie dorosłej i 11-letniemu dziecku. Na poziomie A2/B1 uczeń pisze egzamin i w zależności od jego wyników określa się jego poziom na A2 lub B1 i taki dyplom uzyskuje. Przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży w wieku od 11 do 18 lat. Przyznam, że takie rozwiązanie jest dla mnie nieco zaskakujące, ale wydaje mi się całkiem przydatne, gdyż czasami może być ciężko dokładnie określić poziom językowy dziecka przed zapisem na egzamin.

A teraz Wy... Czy zdaliście już egzamin DELE? Na jakim poziomie? A może uważacie, że zdawanie egzaminów nie przynosi żadnych korzyści?


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Blog o tłumaczeniach © 2012 - 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka