czwartek, 12 listopada 2015

Cykl "Przysłowia hiszpańskie" 4

Odpoczynek jest ważny, chyba nikt nie zaprzeczy! Ale sprawa ma się inaczej, gdy w grę wchodzi odpoczynek... nadmierny. Czyli lenistwo. A jego właśnie dotyczy dzisiejszy wpis. Przygotowałam kilka przysłów przestrzegających przed lenistwem, leniuchowaniem i ogólnie zbyt długim zostawaniem w łóżku :)

PEREZA NO ES POBREZA, PERO POR AHÍ SE EMPIEZA


"Lenistwo to nie bieda, ale od czegoś się zaczyna". Człowiek leniwy nie musi być biedny, ale... przysłowie twierdzi, że to jest początek biedy. Gdy ktoś jest biedny, ale pracowity, ma szansę dojść do bogactwa, jednak bycie leniwym "skutecznie" w tym przeszkadza. Inną wersją tego przysłowia jest: PEREZA, MADRE DE POBREZA - Bieda jest matką lenistwa (muszę przyznać, że po hiszpańsku te przysłowia brzmią o wiele lepiej ;))


NO DEJES PARA MAÑANA LO QUE PUEDAS HACER HOY


Dobrze znane w Polsce "Zrób dziś, co masz zrobić jutro" - a dosłownie oznacza "Nie zostawiaj na jutro tego, co możesz zrobić dziś". Czy to przysłowie wymaga tłumaczenia? ;) Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu się do niego zastosował, ale też przynajmniej raz w życiu świadomie złamał zasadę, którą wyraża i siedział bezczynnie zamiast wykonać jakiś obowiązek... ;)
SI QUIERES BUENA FAMA, NO TE DÉ EL SOL EN LA CAMA


"Jeśli chcesz cieszyć się dobrą opinią, niech słońce nie zastanie cię w łóżku" - tak mniej więcej, a dosłowne tłumaczenie byłoby takie: niech słońce nie zaświeci na ciebie (podczas gdy będziesz) w łóżku. Co łączy się częściowo z następnym przysłowiem...


AL QUE MADRUGA DIOS LE AYUDA


"Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje" - mamy nawet polski odpowiednik. Nie wdając się w kwestie religijne, czy to Pan Bóg daje, czy po prostu poprzez wcześniejsze wstawanie mamy więcej czasu na zrealizowanie planu dnia, znaczenie pozostaje to samo, ludziom pracowitym udaje się osiągnąć więcej niż leniwym. I słusznie!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Blog o tłumaczeniach © 2012 - 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka