czwartek, 24 września 2015

Wyobraź sobie, że siedzisz sobie w kinie i nagle zawala się sufit... Co to jest SAMUR?


Madryckie kino Proyecciones położone przy ulicy Fuencarral zostało dotknięte budowlanym nieszczęściem...

Sufit (techo) sali numer 3 spadł podczas projekcji filmu (película) Everest. Na miejsce przybyły od razu stosowne służby ratunkowe Samur i zaopiekowały się (atender) siedmioma rannymi (heridos), na szczęście w stopniu lekkim (leve). Trzem widzom trzeba było udzielić pomocy w szpitalu (hospital). W sali (en la sala) w momencie zawalenia się sufitu znajdowało się 240 osób, była pełna (llena), z powodu dnia tygodnia: co tydzień w środę bilety do kina są tańsze dzięki akcji "dzień widza" (día del espectador)

Zgodnie z informacjami uzyskanymi od służb ratunkowych (servicio de emergencias), oderwała się (desprenderse) część materiału izolującego (aislante) z sufitu sali, troche gipsu (escayola) i żelazne części podtrzymujące płyty (placas) izolujące. Łączna powierzchnia zawalonego sufitu wynosi ok. 30 metrów kwadratowych (metros cuadrados). Przyczyny zapadnięcia się sufitu zostaną dokładnie zbadane.

Zamieszczamy Wam zdjęcie prosto STĄD 
Wcale niefajne, prawda? Siedzieć sobie spokojnie w kinie i nagle spada sufit na głowę :(
Całe szczęście, że obrażenia widzów z feralnej sali nie są duże!


Dyrektor kina Proyecciones już ogłosił już prasie (anunciar a la prensa), że kino zostanie zamknięte na "jeden lub dwa dni" (uno o dos días), aby upewnić się, że wszystkie mocowania paneli (anclajes de los paneles) w suficie są w dobrym stanie (estar en buen estado).

Widzowie opowiadali, że służby ratunkowe przybyły natychmiast (enseguida), ale że pracownicy kina zwlekali "trzy lub cztery minuty" (tres o cuatro minutos) z zapaleniem światła (encender las luces) i zatrzymaniem projekcji (parar la proyección), co tylko powiększyło niepokój (angustia) na sali, bo nic nie było widać.

Informację pozyskałam dzięki:


Teraz przejdźmy do drugiego tematu... Wcześniej napisałam, że pomocy widzom udzieliły służby Samur. 

Co to jest Samur?


 - Jest to skrót od pierwszych liter pełnej nazwy służb: Servicio de Asistencia Municipal de Urgencia y Rescate, co oznacza miejską służbę sanitarną w przypadkach nagłych i wymagających ratunku. 

 - Służba ma charakter lokalny, działa w Madrycie.

 - Pracują w nim ratownicy medyczni, lekarze i pielęgniarki, a także personel pomocniczy i 2000 wolontariuszy!

 - Ich zadaniem jest szybkie i sprawne reagowanie i pomaganie we wszelkich sytuacjach niebezpiecznych, które wydarzają się na terenie Madrytu.

 - Więcej informacji na temat tej jednostki specjalnej (w języku hiszpańskim) możecie znaleźć na stronie Samur.


Mam nadzieję, że teraz każdy już wie, co oznacza ten skrót i życzę Wam, abyście nigdy nie musieli korzystać z pomocy tej służby! Jej pracownicy są świetnie wyszkoleni, ale ich pojawienie się niestety zwiastuje mniejsze lub większe nieszczęście.


2 komentarze :

  1. "Dyrektor Projekcji (Director de Proyecciones)" - a nie Dyrektor kina Proyecciones?

    OdpowiedzUsuń

Blog o tłumaczeniach © 2012 - 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka