środa, 15 października 2014

Porady dla tłumaczy

Porady dla tłumaczy – czyli jak nie zgnuśnieć pracując z domu


Praca z domu to chleb powszedni niemal każdego tłumacza prowadzącego własną działalność gospodarczą. Dni przechodzone w piżamie, odwiedziny sąsiadki, dzwonek listonosza, tu telewizor, tam kanapka...skąd my to znamy:) Poniżej kilka porad na temat tego, jak nie zgnuśnieć i w pełni wykorzystać czas pracując z domu.


1. Zaplanuj godziny pracy

Przede wszystkim musisz wyznaczyć sobie godziny pracy i skrupulatnie się ich trzymać. Tak, czasami sytuacja wymaga dłuższego pozostania pracy, niemniej jednak starajcie się nie przesiadywać przed komputerem dłużej niż to zaplanowaliście (ani „zrywać się” przed czasem).

2. Zainwestuj w ergonomię

Nie szczędź pieniędzy na dobre krzesło i dobry sprzęt, w przeciwnym razie długie godziny przesiedziane przed komputerem wcześniej czy później dadzą się we znaki. Lepiej zawczasu zatroszczyć się o zdrowy kręgosłup niż po latach być stałym bywalcem gabinetów fizjoterapeutycznych.

3. Unikaj „przeszkadzajek”

Telefony do znajomych, rozmowy na Skypie, czaty na Facebooku, Whatsapp, ciągłe sprawdzanie poczty elektronicznej itp. itd. - te „przeszkadzajki" dezorganizują pracę, wybijają z rytmu. Zajmij się nimi podczas zaprogramowanej przerwy lub po zamknięciu komputera. 

4. Udzielaj się towarzysko

Szukaj kontaktu z ludźmi, pielęgnuj przyjaźnie, WYJDŹ Z DOMU! Nie oszukuj się, e-maile wymieniane z klientami nie zastąpią Ci kontaktów towarzyskich. A jeśli wszyscy Twoi znajomi są zajęci i nie mają ochoty na spotkania, zapisz się na siłownię, poszukaj ciekawych kursów, idź do kawiarni, możliwości jest wiele:) 

5. Rozgranicz przestrzeń biura od domu

Nie pracuj wszędzie, nie łaź po całym domu z komputerem, bo skończy się to tym, że w chwili wolnej zamiast wypocząć na kanapie podświadomie będziesz ją kojarzył z pracą. Również w jednym miejscu trzymaj rzeczy (słowniki, dokumenty, notatniki itp.) związane z pracą.

6. Zadbaj o wygląd i ruszaj się!

Nie pozwól sobie na dni przesiedziane w piżamie, z rozczochranymi włosami, w podartych skarpetach. Zadbany wygląd od razu poprawia humor i dodaje ochoty do pracy. Pamiętaj również o tym, że Twoje ciało potrzebuje ruchu – codzienny długi spacer, rowerek są jak najbardziej wskazane.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Blog o tłumaczeniach © 2012 - 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka