poniedziałek, 26 sierpnia 2013

PROCES KARNY W HISZPANII (CZ.2) - NARADA ŁAWY PRZYSIĘGŁYCH

Jakiś czas temu napisaliśmy na temat procesu karnego w Hiszpanii (wpis znajdziecie pod tym linkiem: http://tlumaczeniabuenostiempos.blogspot.com.es/2013/07/proces-karny-w-hiszpanii-cz1.html). Tyle tytułem wstępu, teraz kilka słów na temat tego, jak przebiega narada ławy przysięgłych. Zapraszamy do lektury! 

Na pewno (tak jak my) macie za sobą kilka nieprzespanych nocy spędzonych na oglądaniu amerykańskich filmów o tematyce sądowej, kiedy to wraz z ławą przysięgłych próbowaliście wydać wyrok przesądzający o winie lub niewinności oskarżonego. Tak to się robi w USA, a jak jest w Hiszpanii? Może trochę mniej filmowo, ale jak najbardziej poważnie …


Ława przysięgłych podczas procesu 

Jeszcze przed rozpoczęciem narady, ławnicy wybierają spomiędzy siebie przewodniczącego (portavoz), którego zadaniem będzie kierowanie naradą, spisanie werdyktu (veredicto) a następnie jego odczytanie. Jeżeli w trakcie procesu, a przed rozpoczęciem końcowej narady, pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące przedmiotu werdyktu (objeto del veredicto), ławnicy mają możliwość zadania pytań poprzez zwrócenie się na piśmie do sędziego przewodniczącego za pośrednictwem sekretarza sądowego. Odpowiedzi na zadane pytania są jawne i słyszą je wszystkie strony biorące udział w sprawie (partes intervinientes en el juicio).


Narada  przysięgłych (deliberación del jurado) odbywa się za zamkniętymi drzwiami (a puerta cerrada), jej przebieg jest ściśle tajny i żaden z ławników nie może ujawnić szczegółów dotyczących jej przebiegu nawet po ogłoszeniu werdyktu. Przez czas narady, aż do chwili wydania werdyktu, ławnicy nie mogą również kontaktować się ze światem zewnętrznym. Jako że ławnicy nie mogą korzystać z żadnych środków komunikacji masowej (prasa, telewizja, radio…), nie ma mowy o lekturze ulubionej gazety ani szybkiej kawie w pobliskim barze. Co więcej, nawet nie mogą korzystać przez ten czas z telefonu. Ale bez paniki: jeśli zaistnieje konieczność skontaktowania się z rodziną lub pracodawcą, ławnik powinien powiadomić o tym sekretarza sądowego (Secretario judicial) lub jednego z pracowników sądu okręgowego (Audiencia Provincial). Wszak podejmowanie tak poważnych decyzji to nie bułka z masłem i wymaga spokoju i skupienia. Dlatego też jeśli narada będzie się przedłużać ławnicy zostaną przeniesieni w specjalnie przygotowane miejsce, gdzie zostanie im zapewnione wyżywienie i wszystko, co niezbędne do właściwego odpoczynku.


Po wysłuchaniu mowy końcowej obrońcy, oskarżyciela i prokuratora, a także po wnikliwym przeanalizowaniu sprawy podczas narady, przysięgli gotowi są do głosowania, ale o tym już w kolejnym wpisie. Zapraszamy do śledzenia bloga!  


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Blog o tłumaczeniach © 2012 - 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka